Római kori templomot találtak Koszovóban
2014. szeptember 5. 13:19
Egy i.sz. 4. századból származó templom maradványait tárják fel török régészek a koszovói Pristina mellett.
A keresztelőkápolna romjai a térség egyik legnagyobb és legjelentősebb római kori települése, a koszovói Ulpiana területén fekszik, néhány kilométerre az ország fővárosától, Pristinától. Ahogy azt a török szakértőcsapat vezetője, Haluk Çetinkaya (Mimar Sinan Egyetem) elárulta, a templomot az i.sz. negyedik század vége felé átépítették, röviddel azelőtt, hogy végleg lerombolták volna.
A koszovói Kulturális Minisztérium megbízásából dolgozó török és a koszovói szakemberek eddig nagyjából a terület egyharmadát tárták fel. Találtak 101 érmét, illetve maltert, ami azért érdekes, mert az 5. század első harmada után tiltották a kötőanyag használatát a templomok építésénél. Emiatt és az érméken található feliratok tanulmányozása után a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a szakrális épület az i.sz. 4. században épülhetett. A kápolna mellett egy temetőt is találtak, az itt feltárt csontvázak korát a kormeghatározó vizsgálatok az 5. századra tették.
Régészek szerint Ulpiana már az i.e. 7. században is lakott volt. A város kulturális értelemben rendkívüli jelentőséggel bír az albánok számára, mivel számos történész van azon a véleményen, hogy népük ebből a törzsből származik. A település azonban csak a rómaiak érkezésével vált várossá: a 4. században municípiumi ranggal jutalmazták, amely a második legfontosabb titulus volt a római városok körében.
A római uralom bukását követően Ulpiana is hanyatlásnak indult, 500 körül a gótok, majd később egy földrengés döntötte romba az egykoron virágzó települést. Justinianus császár később újraépíttette, de a hódító szlávok hamarosan véget vetettek a város másodvirágzásának. Területén először 1953-ban kezdődtek meg a szisztematikus feltárások, amelyek - megszakításokkal bár, de - a mai napig tartanak.