Disznó mutatta meg a brazil barlangrajzokat
2013. november 11. 16:53
Egy fehérajkú pekari nyoma vezette el brazil régészeket azokhoz a barlangokhoz, ahol több ezer éves rajzok kerültek elő.
A disznófélékkel rokonságban levő, a főleg Közép-és Dél-Amerikában honos emlős egyik példányának nyoma vezette el a brazil régészeket a nem mindennapi felfedezéshez. A mérsékelten veszélyeztetett, szürkésfekete színű párosujjú patás nagy távolságokat tesz meg, s környezeti indikátornak tekinthető, mivel ott bukkan fel, ahol az erdők egészségi állapota jónak mondható.
A Wildlife Conservation Society (WCS) munkatársai a közép-brazíliai Campo Cerrado szavannán az egyik fehérajkú pekari (pézsmapekari) viselkedését kutatták a rászerelt rádiós nyomkövető segítségével, amikor Mato Grosso szövetségi államban, a távoli Corguinho városa mellett ráleltek az ősi műalkotásokra. A tatu-, hüllő- és madárrajzok korát 4-10 ezer évesre becsülik a szakemberek.
A műalkotások igen változatosak: néhány a közép-brazíliai Planalto tradícióból merít, de vannak olyanok, amelyek meglepő módon inkább az északkeleti művészeti vonalra (Nordeste vagy Agreste stílus) erősít rá. Az emberi figurák és a geometriai minták mellett számos állat felbukkan a nagymacskáktól a madarakig, pekarifélét azonban nem találtak köztük.