A klíma segítette elő a mongol inváziót
2012. július 24. 08:58
A csapadékos időjárás segítette a mongol hódítókat, akiknek lovait a dúsan növő fű táplálta. A még kezdeti "stádiumban" levő kutatás alapjaiban változtathatja meg a mongol invázióval kapcsolatos tudásunkat.
A történészek régóta úgy gondolják, hogy a száraz periódusok késztették arra a mongolokat, hogy meghódítsák szomszédjaikat. Egy új kutatás szerint pontosan az ellenkezője történt: az állandó esőzések és a meleg idő biztosította azt az erőforrást, amelynek birtokában a mongolok képesek voltak kiterjeszteni fennhatóságukat Eurázsia egy részére: ez pedig nem volt más, mint a dúsan növő zöld fű.
Három – nemrégiben felfedezett – fagyűrű „őrizte meg” Mongólia időjárását egészen 657-ig visszamenőleg, amiből a kutatók végül levonták következtetéseiket. A National Science Foundation és a National Geographic Society által támogatott kutatásból az Amy Hessl dendrokronológus által vezetett csapatnak sikerült rekonstruálnia a középkori Mongólia klímaviszonyait.
Az egyik 657-re keltezett fagyűrű azért is fontos, mivel ebben az időben emelkedtek fel a mongolok. Az eddigi kutatásból kiderült, hogy a jelzett periódusban igen csapadékos idő lehetett (erre utal a széles fagyűrű), ami igen jótékony hatást gyakorolt a sztyeppéken a fű növekedésére; mindez azt eredményezte, hogy még több állatot – különösen lovat – tudtak tenyészteni és ellátni a mongolok.
Az állatok etetése – mindegyik mongol harcosra fejenként tíz ló jutott – hatalmas kihívást jelentett a hódítók számára, de a megfelelő mennyiségű csapadékkal ezt könnyen biztosítani lehetett. 1258-ban, az egész világ klimatikus viszonyait megváltoztató vulkánkitörések miatt azonban hideg, száraz idő köszöntött Mongóliára, két évre rá pedig a mongolok a mai Peking városának területére költöztették főhadiszállásukat.