Óriás nyulak és kukoricák, avagy így photoshoppoltak száz éve
2012. július 9. 12:08
A Photoshop programnak köszönhetően gyakran nem hiszünk azon képek valódiságában, amiket az interneten találunk. Ez a kétkedés azonban nem újkeletű jelenség, ugyanis az emberek már a fotográfia hajnalán is gyakran manipulálták fotóikat.
Az első világháború előtti években az agrárius képeslapok lehetővé tették Egyesült Államok-szerte a kis közösségeknek, hogy termelési eredményeikkel dicsekedhessenek. Ezeken a fényképeken apró emberek pózolnak hatalmasra nőtt kukoricacsövekkel, hagymákkal, dinnyével, halakkal, jól megtermett nyulak tömegeivel.
A képeslapok megszületésüket és elterjedésüket követően az utazás helyettesítőjeként léptek fel. Mivel a korabeli ember nem tudott mindenhová eljutni, így ezek alapján tájékozódott a távoli helyszínek jellegzetességeiről. Az adott földrajzi helyet ábrázoló képek ily módon a mítoszgyártás első számú képviselőivé léptek elő. A hihetetlen képes történeteket gyakran a hátoldalon kézzel írt kommentárok erősítették meg - magyarázza a Wisconsin Historical Society.
A ravasz fotósok hamar rájöttek, hogy a mítoszokat nem csupán a kamera megfelelő beállításával lehet előállítani, hanem hogy az elkészült képek utólag fizikailag is manipulálhatók. A vidéki közösségek reménykedtek, hogy a mítoszgyártással és a fotók megmásításával egyfajta külön identitást teremthetnek maguknak. S nem mellesleg arra számítottak, hogy településüket vagy a régiót a bőség helyeként fogják ezentúl emlegetni.
Nézegessen gigantikus méretű kukoricákat és egyéb földi jókat galériánkban