A földművelés korai nyomai Európában
2012. április 18. 14:44
A Cincinnati Egyetem régészei a földművelés egyik legkorábbi nyomait találták meg Albániában, egy addig a nyugati kutatóktól elzárt, 8500 éves vizenyős területen. Az archeológusok április 20-án, az Amerikai Régészek Társasága éves találkozóján prezentálják eredményeiket.
Susan Allen, az egyetem antropológiai tanszékének professzora és Ilirjan Gjipali, az Albán Régészeti Intézet munkatársa nevéhez fűződik a Dél-albániai Neolitikus Régészeti Projekt elindítása (SANAP), ami nemcsak az albániai régészet, hanem egész Kelet-Európa egyik sötét foltját világosíthatja meg, feltárva a földművelésre való áttérés korai szakaszának részleteit.
„Albániával kapcsolatban van egy nagy információs szakadék, amely a korai neolitikummal, a földművelés korai szakaszával kapcsolatos” – mondta el Allen. „Ugyan a hetvenes-nyolcvanas években számos korai neolitikum kori helyszínt tártak fel Albániában, növényi és állati maradványok – ami a korai földművelés megértésének kulcsa lehetne – nem kerültek elő, a területeket pedig nem vetették radiokarbonos vizsgálat alá” – fűzte hozzá.
„A kommunista Enver Hodzsa uralma alatt Albániában nem alkalmazták azokat az eljárásokat (környezeti régészet, radiokarbonos vizsgálat), amelyek Európa többi részén ekkoriban kezdtek elterjedni. Hodzsa 1985-ben bekövetkezett halála és a kommunizmus négy évvel később történt bukása megteremtette a lehetőséget, hogy nagy nemzetközi projektek, így a SANAP is elindulhasson” – fejtette ki Allen.
Az ásatások rámutattak, hogy az Albánia délkeleti részén elhelyezkedő, i.e. 6500 körül lakott Vashtëmi volt az egyik legelső olyan hely Európában, ahol a földművelés gyökeret vert. Itt tönkebúzát, alakort (egyszemű búza) és árpát termesztettek, az állatok közül pedig disznót, szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tenyésztettek, de előfordult szarvas, hal, nyúl, teknősbéka és angolna is.