Rejtélyes jelek Dávid Városából
2011. december 9. 11:10
Több ezer éves titokzatos jelekre bukkantak izraeli régészek egy jeruzsálemi ásatás során.
Izraeli archeológusok három V-alakú jelet találtak az egyik vitatott jeruzsálemi régészeti ásatási helyszín termében. A mészkőpadlóba vésett szimbólumok készítőit és funkcióit egyelőre homály fedi. A helyszínen dolgozó szakemberek egyelőre semmilyen teóriával nem tudtak előrukkolni a jelek rendeltetését illetően – mondta el Eli Shukron ásatásvezető. „Nagyon különleges jelek, soha nem láttam még ilyeneket” – így Shukron.
A rejtélyes szimbólumok a Dávid Városának nevezett lelőhelyről kerültek elő. A terem a városfalhoz közel, a város egyetlen természetes vízlelőhelye, a Gihon-forrás mellett található. A Dávid Városa projekt politikailag igen érzékeny téma, hiszen a feltárás egy szélsőséges zsidó szervezet finanszírozásával, állami támogatással folyik a város palesztinok lakta részén, a kelet-jeruzsálemi Silwanban.
A régészek szerint elképzelhető, hogy 2800 éve faszerkezetek állhattak az 5 centiméter mély és 20 centiméter hosszú résekben, de az is lehet, hogy önmagában volt valamilyen eddig nem ismert funkciója. Kérdés, hogy rituális szerepe volt, vagy teljesen evilági célokat szolgált. A helyszínen talált kerámiatöredékek vizsgálatából kiderült, hogy a termet i.e. 800 körül, a júdeai királyok uralkodása idején használhatták utoljára; ezt követően a város védelmi falának építésekor felhalmozódott kőtörmelékek és szemetek tárolására szolgált.
Az épületnek fontos szerepe lehetett a város életében, erről árulkodik, hogy azt a forrás mellett alakították ki. A megoldást egy rituális kőnek tartott lelet adhatja: egyesek szerint ez azt bizonyítja, hogy a helyszín valójában templom volt, de többen igyekeznek lehűteni a kedélyeket, mondván, egyszerűen arról van szó, hogy a kő csupán jelzi: a közelben forrás található.