Folytatják a bulgáriai Machu Picchu feltárását
2011. június 9. 11:09
2011 júniusában tovább folytatódik a jó állapotban fennmaradt, a köztudatba a bulgáriai Machu Picchuként bevonult hegyi trák erőd és szentély feltárása.
A Bolgár Nemzeti Múzeum által szervezett magashegyi ásatás célja, hogy feltárják az odrüszi trák királyok palotáját, amelynek egy részletét 2010-ben kutatták meg. Az egykori uralkodói lakhely Szredna Gora hegységben fekszik, a Hisszar üdülővárostól nem messze elterülő Sztaroszel falu közelében, 1200 méterrel a tengerszint felett.
A trák királyok palotáját feltáró, 2011. június elején kezdődő expedíciót Dr. Ivan Hrisztov vezeti majd - jelentette be hétfőn Bozsidar Dimitrov, a Bolgár Nemzeti Múzeum vezetője. Az expedícióban részt vesz Hriszto Popov a Bolgár Tudományos Akadémia Régészeti Intézetétől, Daniela Sztojanova a szófiai Ohridi Szt. Klimen Egyetem részéről, valamint Valetin Todorov a Nemzeti Művészeti Akadémia képviseletében. Az expedíciónak lehetősége lesz a II. Terész (i.e. 351-341) odrüszi uralkodó által emeltetett királyi palota belsejének feltárására, amelynek a kiépítését valószínűleg I. Kotüsz (i.e. 389-354) kezdhette el.
A palotát befejező II. Terész volt az a trák uralkodó, aki megütközött II. Philipposz makedón uralkodóval. Hrisztov feltételezi, hogy II. Philipposz személyesen is járhatott az erődben, mert Démoszthenész tudósítása szerint a makedón uralkodó 11 hónapot töltött el a trákok ellen harcolva i.e. 342-ben. A lelőhely fontos jellemzője, hogy a közelében fekvő Sztaroszel településnél található az ősi trák királyok temetkezőhelye, ezért a régészek kapcsolatba hozzák egymással ezen lelőhelyeket.
Az elmúlt év nyarán Hrisztov csapata feltárta a fellegvár két tornyát, amelyek maradványainak magassága eléri a két métert. Az archeológusok feltételezése szerint az odrüszi királyok kincsét is az erődben tárolhatták, de ezeket valószínűleg II. Philipposz vitte magával. Az odrüszi királyság különböző trák törzsek szövetsége volt az i. e. 5-3. századok között. Az utolsó trák államalakulatot a rómaiak foglalták el i.sz. 46-ban.