Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Afrikán kívül fejlődhetett ki a Homo erectus

2011. június 9. 08:59

A Grúziában folyó kutatások azt feltételezik, hogy a Homo erectus sokkal korábban hagyhatta ott a fekete kontinenst, ahová később akár vissza is térhetett.

<

Az Európa és Ázsia közötti hegyvidéki tájat, Dmaniszit 1,85 millió éve népesítették be az előemberek, sokkal előbb, mint azt korábban gondolták – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban. Régóta tartotta magát az a nézet, hogy a Homo erectus Dmanisziban csak később vetette meg a lábát; a most a helyszínen felfedezett kőeszközök és más leletek azonban azt sugallják, hogy az emberfaj Eurázsiában fejlődött ki, majd később visszatérhetett Afrikába.

„A minap felfedezett leletek azt valószínűsítik, hogy Dmaniszi akkor volt lakott, amikor az első Homo erectus megjelent Kelet-Afrikában – vagy még korábban” – állapította meg a Reid Ferring (Észak-Texasi Egyetem) és a Grúziai Nemzeti Múzeum munkatársa, David Lordkipanidze által vezetett kutatócsapat, amely több mint száz kőeszközre bukkant a helyszínen, ráadásul nem egy, hanem több üledékrétegben.

Mindez azt jelenti, hogy a Kaukázusban állandó lakosság telepedett meg, s nem csak átmeneti tartózkodási hely volt az arra vándorlóknak. „Azt ma még nem tudjuk, hogy az első lakók hogyan néztek ki, de valószínűleg hasonlóak, mint amit a fosszíliák sugallnak” – mondta el Ferring. „Dmaniszi lakói az Afrikán kívüli első emberfaj tagjai körül kerültek ki, s a Homo erectus eddig ismert legprimitívebb populációját képviselik. A Dmaniszi-csoport az összes később élt H. erectus populációk őse lehetett, ami a faj eurázsiai származására utal” – így Lordkipanidze.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Afrikán kívül fejlődhetett ki a Homo erectus

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra