A legelső homoszexuális barlanglakó
2011. április 7. 11:12 The Daily Telegraph
Cseh régészek feltárták annak az ötezer éve élt embernek a földi maradványait, aki a feltételezések szerint a világtörténelem első ismert homoszexuális férfija volt.
Az i.e. 2900-2500 között élt férfit a nőkre jellemző temetkezési szokások között temették el az ún. vonaldíszes kerámia kultúra idején. A csontvázat egy prágai külvárosban találták meg; a férfi feje keleti irányba néz, körülötte pedig csak olyan rituális és hétköznapi tárgyakat találtak, amelyek eleddig csak a női sírokból kerültek elő.
„A történelemből és a néprajzból tudjuk, hogy az ebben a korban élt emberek nagyon komolyan vették a temetkezési rituálékat, ezért eléggé valószínűtlen, hogy a tárgyak elhelyezkedése véletlenül történt volna” – nyilatkozta Kamila Remisova Vesinova régész. „Inkább arra gondolunk, hogy egy homoszexuális, vagy transzszexuális férfival van dolgunk” – tette hozzá.
A késő kőkorban kezdődött, és a bronzkorban kifejlődött civilizációban a férfiakat hagyományosan a jobb oldalukra fektették, fejük nyugati irányba nézett, míg a nőket ezzel ellentétesen temették el. A férfiak mellé fegyvereket, szerszámokat és kovakő késeket helyeztek, némi étel és ital társaságában. A nők sírjaiba fogakból készült nyakláncok és rézfülbevalók kerültek, lábukhoz pedig tojás formájú edény.
„A Terronska utcánál talált sírban a férfi a bal oldalán fekszik, lábánál a tojás alakú tárggyal; semmi olyan – fegyver vagy szerszám – nem került elő, ami a férfiak temetkezési szokásaira jellemző lenne” – nyilatkozta Vesinova, aki ugyanakkor elmondta, hogy a régészeknek sikerült egy ennél korábbi csontvázat feltárniuk a mezolitikumból, amikor is egy férfiként eltemetett női harcosra bukkantak. A szakember szerint a szibériai sámánokat is így temették el, de esetükben a melléjük helyezett gazdag kelléktár jelezte a vallási vezetőknek a társadalomban betöltött kivételes szerepét.