A bányaművelés története Pozsonyban
2011. február 14. 16:04 MTI
Szerdán nyitják meg a Szlovák Nemzeti Múzeum - Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma Gömör című tematikus kiállítás-sorozatának első két, a Rozsnyói Metercia és Az öntvény varázsa című tárlatát.
Pozsonyban a Brämer-kúria termeiben szerdától látható két kiállítás a Rozsnyói Bányászati Múzeum és A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma együttműködése révén jött létre - írja az Új Szó című pozsonyi napilap.
A Rozsnyói Metercia a gömöri bányászat több évszázadra visszanyúló történetét hivatott bemutatni. A kiállítás arról a Metercia címen számon tartott táblaképről kapta a nevét, amelyet valószínűleg az egyik bányászközösség festetett és amelyen Szent Anna látható harmadmagával, a kép hátterében pedig bányászok dolgoznak.
Az öntvény varázsa című kiállítást a Rozsnyói Bányászati Múzeum kurátorai készítették elő. A tárlat bemutatja a vas feldolgozását, megmunkálását. Szlovákiában a vasércbányászat a 13. században kezdett fellendülni. A völgyekben a 14. század elején, kihasználva a víz energiáját, olvasztókemencék és vasfeldolgozó hámorok létesültek. A kemencék majd ötszáz évig üzemeltek és a bennük gyártott vassal egész Magyarországot ellátták.
A kiállítások április 28-ig kedd kivételével minden nap megtekinthetők.