Régészek Buddha szülőföldjén
2011. január 13. 13:34
Egy régészekből álló nemzetközi kutatócsoport Buddha szülőföldjén, az 1997 óta világörökségi védelemben részesülő Lumbiniban, a buddhisták egyik kedvelt zarándokhelyén kezd kutatásba.
A Himalája lábához tartó archeológusokat Robin Coningham, a Durhami Egyetem régész professzora vezeti. A szakemberek célja: megvizsgálni és azonosítani a vallásalapító születésével kapcsolatos régészeti bizonyítékok meglétét és hiányát, mindezt úgy, hogy a zarándokok kiszolgálását ellátó létesítményeket a régészeti leletekben okozott kár nélkül helyezhetik el.
A három éves projektet egy japán alapítvány finanszírozza, míg a munkálatok koordinálását a katmandui UNESCO-iroda látja el. Az első évre 95 ezer dollárt különítettek el, a résztvevő partnerek között megtaláljuk az UNESCO-t, a Lumbini Development Trust-ot, a nepáli kormány régészeti hivatalát, a Durhami, a Stirling és a Tribhuvan Egyetemet.
"Az UNESCO üdvözli ennek az innovatív és interdiszciplináris projektnek az elindulását, amely a hazai és nemzetközi szakértőket is megmozgatja, miközben Lumbini világörökségi helyszínét tovább erősíti, s ezzel az emberiség javát szolgálja” – nyilatkozta Axel Plathe, a világszervezet nepáli képviselője. „A projekt egy nagyszerű lehetőség arra, hogy a szakemberekből nemzeti szinten olyan erőt vonultassunk fel, amely – a régészetben hasznosítható modern tudományos eljárások segítségével – a Buddha születésével kapcsolatos információkat dolgozza fel” – ez már Robin Coningham véleménye.
Hasonlóan bizakodó a nepáli kormány régészeti hivatalának munkatársa, Suresh Suras Shrestha is: „A hivatal felismerte a tudományos eljárásokban rejlő nagyszerű lehetőségeket, amelyeknek köszönhetően a Gautama Buddha születésének narratívája elevenedhet meg”.