1989: Húsz év távlatából
2010. január 18. 11:05
Húsz évvel ezelőtt, a nyolcvanas és kilencvenes évek fordulóján hirtelen nagyot változott a világ Európa középső és keleti tájékán. Egy több mint négy évtizedes és már jó néhány megrázkódtatást kibírt rendszer kezdett először repedezni, majd a rések egyre nagyobbak lettek, végül az egész építmény rövid idő alatt összeomlott, maga alá temetve egy társadalmi kísérletet - pontosabban annak megvalósult változatát.
Húsz évvel ezelőtt, a nyolcvanas és kilencvenes évek fordulóján hirtelen nagyot változott a világ Európa középső és keleti tájékán. Egy több mint négy évtizedes és már jó néhány megrázkódtatást kibírt rendszer kezdett először repedezni, majd a rések egyre nagyobbak lettek, végül az egész építmény rövid idő alatt összeomlott, maga alá temetve egy társadalmi kísérletet – pontosabban annak megvalósult változatát.
A bukás az egész kelet-európai „szovjet blokkot” elsodorta, később utolérte a Szovjetuniót is, Ázsiában pedig az európai változásokra hasonlító fejleményekre került sor Mongóliában. A politikai rendszerváltás mindenhol viszonylag gyorsan lezajlott, egy sor egyedi és számos közös vonással. Valahol hosszú idő alatt, reformok és tárgyalások útján (mint például Lengyelországban vagy Bulgáriában), valahol pedig gyors és véres fordulattal (mint például Romániában).
Az viszont talán mindegyik ország esetében elmondható, hogy a valódi – a gazdasági, társadalmi struktúrák vagy például a mentalitás egészére kiterjedő – változások egy elhúzódó, gyakran fájdalmas és nehéz, ellentmondásokkal teli folyamatot takarnak, amely több vonatkozásban még ma sem ért véget.
Ezeket a folyamatokat, illetve azok kezdetét vizsgáltuk meg a következő cikkekben, amelyek egy része az ELTE Kelet-Európa Története Tanszékén 2007 és 2009 között futó doktori szemináriumsorozat eredményeképpen született. A Dr. Krausz Tamás vezette szemináriumokat egy konferencia zárta le 2009. június 5-6-án, a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával és a Terra Recognita Alapítvány szervezésében.
Az előadások alapján készült tanulmányok hamarosan teljes terjedelmükben is napvilágot látnak, mégpedig egy angol és egy magyar nyelvű kötetben, Csaplár-Degovits Krisztián, Mitrovits Miklós, Zahorán Csaba, valamint Krausz Tamás szerkesztésében.
Az e-folyóirat cikkei:
Mitrovits Miklós: Gdanskban kezdődött a lengyel rendszerváltás
Lukács B. György: Amitől pozitív a szlovén átmenet mérlege
Szilágyi Zsolt Népköztársasági nosztalgia Mongóliában
Merenics Éva: Rendszerváltás a nemzeti kérdés árnyékában
Binder Mátyás: Cigány-képek a folklórtól az etnopolitikáig: a romák és a rendszerváltás
Lagzi Gábor: A Szovjetunió szétbomlasztói
Miczov Jordán: A bolgár kommunizmus hosszú alkonya
Kiss Balázs: Forradalom bársonyos hangulatban
Zahorán Csaba: Forradalom a Kárpátok alatt