Osztrák-cseh történészbizottság foglalkozik a Benes-dekrétumokkal
2009. szeptember 9. 17:18 MTI
Osztrák-cseh történészi vegyes bizottság létrehozásáról állapodott meg szerdán a két ország külügyminisztere, a testület többek között a vitatott Benes-dekrétumokat vizsgálja majd meg. Jan Kohout cseh és Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter a dél-morvaországi Mikulov városában tartott találkozóján állapodott meg a bizottság létrehozásáról.
A második világháborút követően a Benes-dekrétumok alapján fosztották meg jogaiktól, vagyonuktól, és űzték el hazájukból a csehszlovákiai német - és magyar - kisebbség tagjait. A történtek máig vitákra adnak okot Csehország és Ausztria között.
Spindelegger újságíróknak elmondta, hogy a történészbizottság tevékenysége a Benes-dekrétumoknál sokkal szélesebb kérdéskört ölel majd fel, a testület például a prágai tavasz néven ismert 1968-as csehszlovákiai reformkommunista mozgalommal és a két ország közös kulturális örökségével is foglalkozik majd. Az előbbi kapcsán Spindelegger megjegyezte, akkoriban mindkét országban sok olyan esemény történt, amely tisztázásra szorul.
Kohout elmondta, hogy a két külügyminiszter semmilyen módon nem korlátozta a történészbizottság munkáját. A cseh diplomácia irányítója hangsúlyozta: nagyon hasznos, ha szakértők együtt vizsgálják meg a két ország közös történelmét, beleértve azokat a kérdéseket is, amelyekben eltér Prága és Bécs álláspontja.
A vegyes bizottságba a két ország négy-négy tagot delegál, a testület összetételét Kohout ígérete szerint hamarosan közzéteszik.