Összeesküvések és konspirációk
2008. december 30. 16:23
Félműveltség, fontoskodás, üres fecsegés, jólértesültség, káros előítéletek, netán ártó szándék? Az emberiség történelme egyidős a különböző események kapcsán töredékesen ismert információkból kinyert furcsa elméletek és konspirációs teóriák megalkotásával. Jövőre induló sorozatunkban ezt az alapsémát járjuk körül. A mostani előzetes a leghíresebb világtörténelmi eseményekkel kapcsolatos teóriákat gyűjtötte össze.
Tömegfogyasztásra szánt ellenségképek
Bár az összeesküvés-elméletek története egyidős az emberiséggel, azok főként a 19. század második felében erősödtek meg, hogy aztán a 20. század szinte minden eseménye kapcsán megjelenjenek. Ahogy azt Daniel Pipes könyve - aki maga is részese lett egy hasonló elméletnek - bemutatta: az elméletek egyfajta valláspótlékként, a különböző hitvilágok tudományos maszlaggal történő összemosása következtében váltak népszerűvé, könnyen fogyaszthatóvá és közismertté.
Az elméletek elterjedésében hatalmas szerepe volt a tömegmédiumok megjelenésének, és az internet elterjedése óta már semmi sem állhatja útját a mindenben konspirációt, őrületet és bolond feltételezéseket keresőknek. Cikksorozatunk első részében a leghíresebb teóriákat gyűjtjük egybe, hogy aztán egy magyar kitekintés után hétről hétre a legsikeresebb elméleteket mutassuk majd be.