Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kárpótolják a nukleáris kísérletek tesztalanyait

2008. szeptember 9. 13:18

Több száz egykori kanadai katona kaphat kárpótlást, akik az 1960-as évekig több amerikai és brit atomrobbantás helyszínén ott voltak, és ezért sugárfertőzést kaptak - jelentette be a Kanadai Védelmi Minisztérium.

<

Peter MacKay védelmi miniszter szerint a katonák a második világháború befejezése után több kísérletben is részt vettek az Egyesült Államokban, Ausztráliában és csendes-óceáni térségben, amíg 1963-ban alá nem írták az atmoszférikus tesztek betiltásáról is rendelkező atomszerződéseket.

A kanadai kormányzat ezen kívül azokat a katonákat is kárpótolja majd, akik részt vettek az Chalk River atomerőmű 1952-ben és 1958-ban bekövetkezett reaktorbalesetei utáni kárelhárításban. Így összesen 900 egykori katona, vagy azok családja kaphat kárpótlást, fejenként 22 ezer dollár értékben.

A túlélők legtöbbje igen komoly egészségkárosodással küzd, ugyanis a robbanásokban, vagy a balesetek utáni kárelhárításban sokáig voltak kitéve nukleáris sugárzásnak. A kérdés egyébként sokáig tabunak számított, és elsőként egy 2006-ban elkészített kormányzati tanulmány foglalkozott vele.

Egy tavalyi jelentésben John Clearwater történész 700 egykori katonát azonosított, akik 29 brit és amerikai fegyverkísérletben vettek részt 1946 és 1963 között. A teszteket a nukleáris háborúk lehetséges körülményeihez hasonlóan végezték, azaz sokszor csapatokat vezényeltek a robbantási területre, hogy később azok élettani hatásait vizsgálhassák. Ezen kívül 200 embert ért sugárzás akkor, amikor a Chalk River erőmű balesetei után nyújtottak segítséget.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kárpótolják a nukleáris kísérletek tesztalanyait

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra