Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Össztűzben a Lónyay-villa

2005. május 30. 11:11

Folytatódik a Lónyay- (Hatvany-) villa két éve megrekedt újraépítése a Hunyadi János utcában - számol be róla a Népszabadság cikke. A vasbeton szerkezet már a járószint fölé magasodik, s a látvány riasztja a környékbelieket: miért szabad ekkora házat építeni a Vár dunai kapuja előtt, eltakarva a kilátás egy részét?

<

A régi és az új

Ha Pest felől tekintünk Budára, akkor is látszik: nincs még egy épület, amely a várfalig emelkedne, s belezavarna a fal egységesnek ható vonulatába. Lónyay Menyhért - ahogy sz Csordás LAjos írásából kiderül - 1870-72-ben épült villája persze éppen így belezavart a panorámába, hiszen pontosan ekkora volt, de akkor, a feudális berendezkedésű társadalomban ki akarta - s tudta - volna megakadályozni a nagy hatalmú pénzügyminiszter építési szándékát. Az a villa egy társadalmi pozíció gőgös kifejezése volt, az épülő pedig, amelyik a régit utánozza, a tőke újmódi nagyzolása a hagyománytisztelet álarca alatt.

A régi villát - amely 1944-ben elpusztult - Ybl tervezte, a környező támfalakkal együtt, azokkal összhangban. Az új épület tervezője, Kerényi József éppen az összhang miatt ragaszkodott formailag az Ybl-féle, építészetileg és kultúrtörténetileg is patinás épület visszaépítéséhez. Valószínűleg nem is nagyon lehetett más választása, az első kerületi építéshatóság ugyanis ezt az utat szabta meg számára. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) tiltakozott az építkezés ellen. A háború óta közparkként funkcionáló telekre nem hiányzott a villa. Az I. kerület építési rendelkezései azonban nem tiltották a megvalósulását, a terület a nyilvántartásban beépíthetőként szerepelt, elfelejtették egykor közparkká minősíteni. Érdekes egyébként, hogy az államosításkor (amely persze igazságtalan volt) az állam javára is elfelejtették bejegyezni, így maradhatott a Hatvanyaké továbbra is, míg aztán a kilencvenes években jelentkeztek érte, s eladták a Budapanoráma Kft.-nek. Valahogy sok az ügy körül a feledékenység és a kiskapu.

A KÖH egyébként nem azért illetékes engedélyező hatóság, mert a régire megszólalásig hasonlító villa műemléknek tekintendő, hanem azért, mert a telken a föld alatt húzódik a török kori Aranybástya maradványa. A hivatalnak végül - bármennyire ellenére volt - meg kellett adnia az építési engedélyt, mivel a tervek nem ütköztek a kerület előírásaiba. Az Aranybástya maradványai sem sérülnek, az újkori támfalak mentén szépen láthatóak lesznek - erre is ügyelt a tervező.

Tovább a cikk folytatásához

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Össztűzben a Lónyay-villa

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra