115 éve született Ho Si Minh
2005. május 19. 11:00
Száztizenöt éve, 1890. május 19-én született Vietnam középső részén, az akkori Francia-Indokínában Ho Si Minh.
<
A lázadó, a forradalmár és a győztes vezér. Egy életút három pontja a Time címlapjain (1954, 1965, 1975) |
Ho Si Minht (mert már ezt az "Aki megvilágosult" jelentésű nevet használta) Vietnamban halálra ítélték. Kalandos évek következtek: letartóztatták a britek, a kínaiak, a fogságban verseskötetet írt, megszökött, egyszer már a nyaktiló alól menekült meg. 1941-től hazájában harcolt a japánok ellen, s a második világháború végén, 1945. szeptember 2-án Hanoiban hatalmas tömeg előtt ő jelentette be a független Vietnami Demokratikus Köztársaság megalakulását. A franciák persze ezt nem nézték ölbe tett kézzel: hamarosan elfoglalták az ország déli részét. Sikertelen tárgyalások után 1946-ban megkezdődött az első indokínai háború, a "tigris és az elefánt" élet-halál harca, amelyben a tigris "ha egyszer is mozdulatlanná válna, hatalmas ellenfele széttaposná. A dzsungel gyors lábú ura azonban soha nem áll meg, így az elefánt bármily hatalmas is, sebzetten és bénán éhen pusztul" - ez volt Ho apó taktikája, amellyel sem a francia, sem később az amerikai hadsereg sem tudott mit kezdeni.
A francia gyarmatosítók 1954-ben Dien Bien Phunál döntő vereséget szenvedtek, és el kellett hogy ismerjék Vietnam függetlenségét. Az ország azonban ezután is megosztott maradt, és a hatvanas évek elején kiújultak az ellenségeskedések. Észak a Szovjetunió és Kína támogatását élvezte, a déli kormány maga az Egyesült Államokat tudhatta maga mögött, sőt az amerikaiak 1964-től nyíltan bekapcsolódtak a konfliktusba. Hiába volt azonban a csúcsminőségű haditechnika, a hatvanas évek végén már félmilliósra duzzadt amerikai haderő, 1968 májusában béketárgyalásokat kellett kezdeniük Hanoival, majd 1973 januárjában megkötötték a külföldi csapatok kivonását előíró békét.
Ho Si Minh egyszerűsége, közvetlensége miatt - is - rendkívül népszerű volt. Szerény házban lakott, kertjét maga művelte, szeretett horgászni és rendszeresen együtt röplabdázott a katonákkal, de kiválóan eligazodott a nemzetközi diplomácia útvesztőiben is. Nagyszabású személyi kultuszt alakítottak ki körülötte, amely halála után csak fokozódott: amikor 1973-ban az északi csapatok elfoglalták Saigont, azt huszonnégy órán belül Ho Si Minh-városra keresztelték át. A hivatalos propaganda szerint agglegény volt, aki a forradalommal és a nemzet ügyével jegyezte el magát, de dokumentumok szerint kétszer is megnősült, és mindkét alkalommal francia nőt vett feleségül.
Hívei a nacionalista kommunistát látják benne, aki az egységes Vietnamért küzdött, ellenfelei azt vetik a szemére, hogy utasítást adott Dél-Vietnam lerohanására és emberek millióinak haláláért felelős. Jelentősége mindazonáltal elvitathatatlan: a múlt század forradalmárai közül ő vívta a leghosszabb és legnagyobb áldozatokat követelő - és végül sikeresnek bizonyuló - küzdelmet a gyarmatosító nagyhatalmak ellen. Nem véletlen, hogy háromszor szerepelt a Time magazin címlapján és beválasztották a múlt század száz legfontosabb személyisége közé.
(Panoráma - Vladár Tamás, Sajtóadatbank)