Bödönhajót találtak a Drávában
2005. május 9. 12:00
Bödönhajó maradványaira bukkantak a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szervezésében végzett feltáró munka során a közelmúltban a Drávában, Barcs határában.
A Tóth J. Attila búvár-régész által vezetett kutatás célja a Fekete-árok torkolatánál mintegy 500 méter hosszan Horvátországba ékelődő folyószakasz régészeti feltérképezése volt. A sebes folyású Drávában a bal parttól 15 méter távolságra, három méteres mélységben bukkantak a famaradványokra. A bödönhajók a régi halászat és a hajózás jellegzetes eszközei voltak. Egyetlen hatalmas, gyakran egy méternél is nagyobb átmérőjű rönkökből faragták ki őket.
Ez az ősi technika egyszerűségénél fogva sokáig kedvelt módszere volt a halászoknak. Hazánk területén még a 19. század végén is több helyen használtak ilyet. Magyarországon több múzeum gyűjteményében található egy-egy darab. A legfontosabb kollekció a Néprajzi Múzeum raktárában van, de a barcsi Dráva Múzeumban is látni ilyen hajót, csónakot. A hétvégén talált maradvány egy kerek hajó oldaltöredéke.
Sajnos Magyarországon a víz alatti régészet finanszírozása nem megoldott - nyilatkozta az MTI munkatárásnak Tóth J. Attila - a költségvetés nem támogatja ezt a területet. Ebből következően nincs forrás a lelet konzerválására. Ezért a hajót a dokumentálás után a lelőhelyén hagyták. Várhatóan még több hasonló csónak maradványaira bukkannak majd itt a jövőben.
(Panoráma)