Hatalmas áttörés az ókortudományban
2005. április 20. 12:00
Új korszak az ókortudományban
Eszter Könyvének részlete az Ótestamentumból (i. sz. 1. sz. vége - 2. sz. eleje). Eszter Könyvének ez az egyetlen változata, mely tekercsformában maradt fenn. A tekercsforma - ellentétben a kódex-formátummal - jóval ritkább, és zsidó eredetre utal. |
Múlt héten sikerült bepillantani először az évszázadok óta titkolózó iratokba, s máris előkerült Szophoklész egy elveszettnek hitt drámája, az Epigonoi (Az utód). Olvashatóvá vált egy Euripidész-szövegtöredék; Lukiánosz 2. századi görög író egy regénytöredéke; az 1. századi költő, Partheniosz mitologikus verse; és Hésziodosz egy munkája. A kutatók szerint Hésziodosz, Euripidész és Szophoklész további munkáinak felbukkanására is szinte biztosan számítani lehet.
Az oxfordi tudósok a Utah állambeli Brigham Young Egyetem kutatóval közösen dolgozták ki a speciális infravörös technológiát, melynek köszönhetően az ismert ókori szövegek mennyisége egyötödével nőhet meg. A korabeli populáris irodalom - az ókor ponyvaregényei és szappanoperái - esetében akár meg is duplázódhat az ismert szövegkorpusz mérete.