Sztálin és a márványsajt-összeesküvés
2005. április 11. 10:55
A sztálini Szovjetunióban vád alá helyezhettek valakit egyszerűen azért, mert olasz márványsajtot, gorgonzolát készített.
Krasznodarban hazája híres sajtját, a gorgonzolát akarta meghonosítani, de annak jellegzetes kékes-zöldes penészét látva a hatóságok a nép megmérgezőjét gyanították benne. A gulagot ugyan egy sajtszakértő professzornak köszönhetően megúszta, de a sajtgyártást különféle nehéz munkákkal kellett felcserélnie. A II. világháború után visszatért Olaszországba, de immár szabadelvűként, a kommunista párttal szakítva. A szövetkezeti mozgalom lelkes terjesztője lett, és autodidaktaként a költészet és az irodalom szenvedélyes művelője.
Egy udinei kiadó most jelentette meg "Egy pacifista háborúja" című naplóját, amely I. világháborús emlékeit tartalmazza. Bertazzonit emberiessége és békeszeretete állandóan konfliktusba keverte őt a hadsereg intézményével és elöljáróival. Miután nem akarta fegyverét használni más emberek ellen, egyetlen célja a szökés volt. Naplójában azokról a levelekről is szó esik, amelyekben egyes tisztek azt kérték feletteseiktől, hogy az engedetlen katonákat küldjék a biztos halálba. A könyv a múlt kutatóinak is forrásul szolgálhat a katonák tiltakozásának oly kevéssé tanulmányozott módjához, mint az öncsonkítás.
(Panoráma)