Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Maja sóbányákra bukkantak Belize-ben

2005. április 6. 11:32

A közép-amerikai Belize államban régészek a maja korszakból való 41 egykori sóbányára bukkantak.

<

A Karib-tenger partján, a Punta Ycacos lagúna környékén talált sóbányák méretei mindenek előtt arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen nagyméretű volt a sókitermelés, amelynek segítségével a Yucatan-félsziget belsejének maja nagy városait ellátták sóval - olvasható az Amerikai Tudományos Akadémia hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében. Megtalálták egy 600-900 között épült faház maradványait, amelyben nagy mennyiségű sót állítottak elő és raktároztak. Kerámia edények megtalált darabjaiból arra következtetnek, hogy a maják a tengerviz forralásával nyertek sót.

 

Az ásatások színhelyén talált, fából készült evező pedig a tudósok szerint azt jelzi, hogy a sót csónakokon szállították folyókon az ország belsejébe. A sókitermelés helyszínei távol estek a maja uralkodók székhelyéül szolgáló városoktól. Ebből a tudósok arra következtetnek, hogy a maják gazdasága jóval bonyolultabb és szervezettebb volt, mint ahogyan azt eddig feltételezték. A térségben eddig négy maja kori sókitermelő helyet ismertek.

 

A maja civilizáció a mai Mexikó Chiapas és Tabasco államában, a Yucatán félszigeten, valamint a mai Guatemalában, Belizében, továbbá Honduras és El Salvador egy részén élő, számos törzset magában foglaló, a maja nyelvcsaládhoz tartozó indiánok által létrehozott és az időszámításunk 2. századától a 15. századig fennálló kultúra volt. Az ásatásokat Heather McKillop, a Louisiana Egyetem professzora vezette.

 

(Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Maja sóbányákra bukkantak Belize-ben

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra