Internetre került az amerikai alkotmány egyik atyjának levelezése
2005. március 30. 10:21
Az `Alkotmány atyjának` is nevezett James Madison leveleinek kiadására hosszú huzavona után, komoly közéleti nyomásra került sor.
Az Amerikai Kongreszusi Könyvtár egyik aloldalán március közepe óta érhető el a James Madison Papers nevet viselő gyűjtemény, melyben nagyjából 12000 oldalnyi levelezés található meg digitális formában. Az eredeti levelek fakszimiléi mellett tanulmányozhatók azok átírt szöveges verziói is. A Kongresszusi Könyvtárban megőrzött levelek közül némelyiket különleges kóddal írták meg, így ezek esetében a magyarázatok a desifrírozást segíthetik. Ilyenek többek közt a Thomas Jefferson elnöknek megírt levelek is, akinek elnöki terminusa alatt Madison külügyminiszterként (1801-1808) szolgált.
Az internetes gyűjteményben ott vannak még Madisonnak az alapító atyákhoz, így például George Washingtonhoz, Alexander Hamiltonhoz és James Monroe-hoz írt levelei is. Különösen érdekesek például az 1787-es alkotmányozó konvención írt jegyzetei, ahol nyomon követhetők az alkotmány megszövegezésének lépései is, illetve némileg később elolvashatók a ratifikáláskor feljegyzett gondolatai is.
Az egyik levél |
A dokumentumok közt egyedi ritkaságok is fellelhetők. Ilyen például a Jefferson által 1776-ban megszövegezett Függetlenségi Nyilatkozat egyik első és eredeti példánya is, melyben a nyilatkozat még komoly kirohanást intéz III. György ellen,- hogy az leállítsa a rabszolga-kereskedelmet- ám ezt (és még sok más apróságot is) a Kongresszus Jefferson nagy bánatára töröltette a szövegből.
A levelek a kutatók és más érdeklődő olvasók számára már régóta elérhetők, ám azokat eddig csak Washingtonban lehetett tanulmányozni, most azonban mindenki szabadon böngészhet a levelek közt. Azonban nem ez az egyetlen ilyen online közzétételi munka: jelenleg további 22 elnök személyes levelezési anyagát digitalizálják, így nemsokára azok is interneten olvashatók lesznek majd. Hamarosan tehát Madison mellett Washington Jefferson, és Lincoln feljegyzései gazdagítják majd az "Amerikai Emlékezetnek" nevezett, jelenleg közel 10 millió digitális oldalra rúgó gyűjteményt.