Kiállítják a világ legrégibb csillagtérképét
2005. február 24. 11:45
A 32 cm átmérőjű, 2 kilogrammos, aranyberakásokkal díszített bronzkorong a jelenleg ismert legrégibb csillagtérkép. A nebrai korong legutóbb a halle-i állami őstörténeti múzeumban került kiállításra.
1999 júliusában két sírrabló találta meg a bronzkorongot a németországi Szász-Anhalt tartománybeli Nebra városka mellett. A leletet 32 ezer német márkáért adták el orgazdáknak, akiktől 2002-ben sikerült azt visszaszerezni. A korong hitelességéről legutóbb a 46 éves nő és 65 éves férfi orgazdák pere kapcsán bontakozott ki vita.
A régészek azóta azonosították a bronzkori lelőhelyet is, s kiderült, hogy a földépítmény az emberiség eddig ismert legrégebbi csillagvizsgálója.
A 3600 éves, 32 cm átmérőjű, 2 kilogrammos, aranyberakásokkal díszített bronzkorong a jelenleg ismert legrégibb csillagtérkép, melyen a Nap (vagy Telihold?), a fogyó Hold (vagy Napfogyatkozás?) és a Napbárka, valamint a Fiastyúk (Plejádok) csillagkép első tényleges ábrázolása található.
A lelet restaurálása két évig tartott, a nagyközönség 2004 októberétől láthatja először a hallei Tartományi Múzeumban, melyet német régészek mielőbb az UNESCO kulturális világörökség részeként szeretnének tudni.
Harald Meller német régész a csillagtérkép másolatával |