A tudomány és a teológia elítéli a da Vinci-kód ferdítéseit
2005. február 23. 12:41
Történészek, művészettörténészek és az egyház képviselői a da Vinci-kód kapcsán próbálták meg a tényeket elválasztani a fikciótól.
Kereszténység elleni támadásként értelmezik
A Firenze mellett található Vinciben megkezdődött `A da Vinci-kód pere`. A Leonardo Múzeum igazgatója, Alessandro Vezzosi nyitóbeszédében különböző dokumentumokról és fotókról szólt, melyek a regény tévedéseire, pontatlanságaira és hibáira mutatnak rá.
"Leonardo alulreprezentált és nem kellően elismert" - mondta el Vezzosi a konferencia kapcsán az MSNBC-nek. "Ma sem értjük teljesen a fantáziával, ötletekkel és zsenialitással teli ember valódi fontosságát."
Alessandro Vezzosi, a per egyik szervezője |
A regény szerint Jézus Krisztus gyermeket nemzett Mária Magdolnának, és részben tőlük ered a francia királyi vérvonal. Brown elmélete szerint a római katolikus egyház vezetői évszázadokon át démonizálták a nőket, és "elfedték a Szent Grál titkát". A megállapítás hatalmas felzúdulást váltott ki a katolikus és a protestáns egyházak vezetői között, akik Brown könyvét a kereszténység elleni támadásként értelmezik.
Vezzosi elmondása szerint az általa bemutatandó 120 dokumentum és Leonardo-festményről készült fotó alapján a kódfejtés, művészettörténeti spekuláció, titkos társaságok anyagai, vallás és szerelem keverékeként megszülető misztikus thriller állításai "újraértékelhetők és megcáfolhatók".
Az igazgató szerint a könyv egyik téves állítása, hogy a Mona Lisa valójában Leonardo arcképe. "Nagyon nagy a különbség ugyanis Leonardo és a Mona Lisa orrának, szájának, szemeinek mérete és megjelenése között" - mondta Vezzosi, majd később a per során a két festményt egymás mellett is bemutatta.