110 éve járt ember először az Antarktiszon
2005. február 17. 11:12
Ezen a napon lépett Antarktisz földjére az első ember, Carsten Eggeberg Borchgrevink, norvég természettudós. A Déli-sarkot azonban honfitársa, Roald Amundsen érte el 1911. december 15-én, az angol Robert Scott előtt, akivel drámai versenyt futott.
1895. február 17-én lépett először az Antarktisz földjére az első ember, Carsten Eggeberg Borchgrevink, norvég természettudós.
Egy bálnavadász hajó matrózaként érkezett a "hatodik kontinensre", s dédelgetett vágya volt, hogy elérje a Déli Sarkot. A jégtáblák között lavírozó hajóról a Viktória-földön ért partot.
Később Londonban, a VI. Nemzetközi Földrajzi Konferencián számolt be szenzációs felfedezéséről. Egy angol könyvkiadó támogatásával, aki megvásárolta neki a Southern Cross nevű hajót - 1898-1900 között brit expedíciót vezetett a sarkvidékre és utazása során majdnem a 79. szélességi fokig jutott el.
A Déli-sarkot azonban nem ő, hanem honfitársa, Roald Amundsen érte el 1911. december 15-én, az angol Robert Scott előtt, akivel drámai versenyt futott. A norvég természettudós "partraszállásával" indult el a földrész tudományos feltárása.
A mintegy 12 millió négyzetkilométer területű kontinens kétszer akkora, mint Ausztrália és nagyobb mint Európa. Tengerszint feletti magassága 1600 méter, így a legmagasabban fekvő földrész. Egész területét összefüggő jégtakaró borítja. A jeges kontinensen ma már számos kutatóállomás működik.
Az Antarktisz jege hatalmas szénkincset rejt, de található ott urán és gyémánt is. A vastag jégtakaró azonban még a modern technikát is nehéz feladat elé állítaná. De ettől függetlenül sem volna helyes, ha az Antarktiszt a Föld újabb ipari övezetévé alakítanák, ennek ugyanis felbecsülhetetlen ökológiai következményei lennének.
(MTI)