Japán nem kárpótolja a szexuális rabszolgákat
2004. december 9. 12:05
Fél évszázad szégyenben és hallgatásban
A 35 dél-koreai állampolgár - akik között elhunyt áldozatok leszármazottai is vannak - egyenként 20 millió jent (majdnem 200 000 dollárt) követelt azokért a sérelmekért, melyeket a Koreai-félsziget Japán általi gyarmatosítása alatt szenvedett el 1910 és 1945 között.
A pert eredetileg három dél-koreai asszony indította 1991-ben, akiket szex-rabszolgaként tartott fogva a japán hadsereg. Ők voltak az elsők, akik sok évtized szégyen és hallgatás után a nyilvánosság előtt követeltek kárpótlást az ellenük elkövetett bűnökért.
Teherbe ejtett kényszerprostituált, a háttérben felszabadító amerikai katona |
Osamu Tsuno, a bíróság elnöke azonban helyben hagyta az alacsonyabb szintű bíróság ítéletét, mely szerint a volt katonák szenvedése "a második világháború, és benne Japán vereségének a következménye".
"Az ilyen esetek kárpótlását képtelenség lett volna előre látni akkor, mikor az új japán alkotmány született" - mondta a bíróság elnöke.
A bíró a szexuális rabszolgaságra kényszerített asszonyok kárpótlását is elutasította. Az eufemisztikusan "kényelmi hölgyeknek" nevezett kényszerprostituáltak - mint a bíróság megjegyezte - különben is 1947 előtt (azaz Japán amerikai nyomásra létrehozott alkotmánya előtt) szenvedték el a sérelmeiket.
Az ítélet azt is kimondja, hogy a felperesek egy 1965-ös, Dél-Korea és Japán viszonyát rendező kétoldalú egyezmény értelmében elvesztették a jogukat arra, hogy kárpótlásért folyamodjanak. Az egyezményben Tokió kölcsönök folyósítását vállalta Dél-Korea számára.