Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Negyvenöt éve kötötték az Antarktisz-szerződést

2004. december 1. 09:58

A kontinens semlegesítéséről szóló szerződés kimondta: a Déli-sarkvidék legyen és maradjon atomfegyvermentes, demilitarizált, semleges és környezetszennyezéstől mentes térség, békeövezet, amelytől távoltartják a területi vitákat és a politikai rivalizálást.

<

Egy arc a sarkokról

Az Antarktisz felfedezése

Megmentik az első antarktiszi épületet

80 éve halt meg az első magyar sarkkutató expedíció orvosa

Magellán és a Föld körülhajózása

1959. december 1-jén 12 ország - többek között a Szovjetunió, az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország - aláírta az Antarktisz-szerződést, amely 1961. június 23-án lépett hatályba. A szerződés a 14 millió négyzetkilométernyi, tehát Európánál majdnem másfélszer nagyobb területen megtiltotta katonai támaszpontok létesítését, hadgyakorlatok tartását, atomhulladék lerakását, mindenféle fegyverkísérletet, különös tekintettel az atomrobbantásokra. Nem akadályozta azonban katonai személyzet alkalmazását vagy katonai felszerelési tárgyak felhasználását tudományos kutatásokhoz vagy bármely más békés célra.

A tudományos kutatás szabadságának rögzítése mellett a szerződés szorgalmazta a nemzetközi tudományos együttműködést, egyebek között az Antarktiszra vonatkozó kutatási információk cseréjét, az expedíciók és kutatóállomások tudományos személyzetének, a tudományos megfigyelések adatainak és eredményeinek cseréjét. A szerződést az évek során több ország képviselője írta alá, (1999-ben már 43 állam).

Magyarország 1984-ben csatlakozott az egyezményhez, de csak megfigyelői státusú, társult államként. Az Antarktisz-szerződést eredetileg 30 évre kötötték, 1991-es lejárta óta hivatalosan sem meghosszabbítani, sem megújítani nem sikerült, elsősorban nagyhatalmi érdekellentétek miatt. 

 

(MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Negyvenöt éve kötötték az Antarktisz-szerződést

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra