Előemberek a Nemzeti Múzeumban
2004. február 11. 09:00
Az emberré válás korai szakaszát mutatja be a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) legújabb időszaki tárlata. A héten megnyílt kiállítást a hazai és nemzetközi őslénytani kutatás doyenje, a rudabányai előember-leleteket feltáró 97 éves Kretzoi Miklós paleontológus, geológus tiszteletére rendezték - mondta a kiállítás rendezője az MTI-nek.
<
Samu koponyája |
A muzeológus elmondta, hogy a május 24-ig látogatható tárlaton a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei lelőhelyről előkerült állkapocs-csontok és állcsonttöredékek, végtag- és arccsontok, arcrészek is megtekinthetők. Ezeket a leleteket még soha nem mutatták be a nagyközönségnek.
A rudabányai külszíni lignitbányából 1965-ben kerültek elő az első előember-leletek. Hernyák Gábor, a bánya főgeológusa találta meg az érdekes leleteket a Vilmos-bánya területén, és juttatta el azokat 1967-ben Kretzoi Miklós paleontológushoz. A szakember a csontmaradványokat elemezve új fajt határozott meg Rudapithecus hungaricus Kretzoi megnevezéssel.
Kretzoi Miklós |
A Rudabányán végzett feltárások első szakaszában - a Kretzoi Miklós által vezetett, 1978-ig tartott kutatások idején - 75 főemlős maradványai kerültek elő. A kutató, feltáró munkát az 1980-as években a Magyar Állami Földtani Intézet folytatta, a területen mintegy 200 egyed maradványai kerültek elő.