Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Leonardo fedezte fel a műanyagot

2004. február 10. 09:00

Alessandro Vezzosi, a toszkániai Vinci városában - Leonardo szülőhelyén - működő Museo Ideale igazgatója a művész-tudós jegyzetei között mesterséges anyag előállításáról szóló rajzokra és leírásokra bukkant. Vezzosi biztosra veszi, hogy da Vinci évszázadokkal a bakelit felfedezése előtt rájött a műanyag-gyártás alapelveire

<

`Egy üsző belének hátsó fertályából`

Festékbe öltöztetett saláta
A Leonardo jellegzetes, jobbról balra haladó tükörírásával rótt sorok több helyről bukkantak elő: a londoni British Libraryben őrzött Arundel kódexből, a szintén londoni Victoria and Albert Museum gyűjteményében található Forster kódexből, és a milánói Biblioteca Ambrosiana tulajdonában lévő Atlanti kódexből.

"Leonardo különféle elegyekről ír. Általában állati vagy növényi eredetű ragasztókat kevert össze festékkel, ám olykor szerves rostokat is adagolt az anyagba" - mesélte Vezzosi a Discovery Newsnak.

Leonardo módszerének kulcsa a rétegelés volt. A reneszánsz mester a mai műanyagokhoz és golyóálló üvegekhez hasonló anyagszerkezetet produkált azzal, hogy papírt, káposztát, salátát, sőt, még ökörbelet is úgymond "festékbe öltöztetett".

Leonardonak nemcsak találmányai, hanem a műanyag-gyártáshoz használt alapanyagai is élénk fantáziáról árulkodnak. Kísérletezett "egy fej saláta fodros leveleivel", "papírral és írótollhoz használt apró nádakkal", valamint egy "jókora milánói fodros fejeskáposztával, melyet lehetőleg decemberben vagy januárban szedtek le". De kipróbálta rejtélyes kísérleteihez többek között "egy üsző vagy egy ökör belének hátulsó fertályát" is...

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Leonardo fedezte fel a műanyagot

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra