Boszorkányűző üvegcsét találtak Angliában
2004. január 30. 09:00
<
Mire jó egy befalazott macska?
A rontásűző tégely és bizarr tartalma |
A gonosz erőket változatos módon próbálták a békés otthonoktól távol tartani. Néha csak lábbeliket rejtettek a padlódeszka alá, de a rontásűző módszerek közé tartozott a macskák befalazása is.
Az általában kőből készült boszorkány-üvegcsék legtöbbjét a 17. században, a boszorkány-üldözés tetőpontján csinálták. Ezért is különös, hogy a Navenby-ben előkerült lelet 1830 körül készült, hiszen eddigi tudomásunk szerint erre az időre már régesrég kihalt a boszorkányokban való hit.
"Szinte mellbevágó ez a kései dátum" - álmélkodott Daubney. "Lincolnshire ugyan falusias vidék, ahol az effajta hiedelmek jóval szívósabban élnek tovább, ez a lelet viszont egészen elképesztő."
"Két eset lehetséges" - állítja a szakember. "Az egyik az, hogy kivételesen babonás emberek laktak errefelé, akik még ekkor is szilárdan hittek a fekete mágiában és a boszorkányokban. A másik pedig az, hogy ártatlan, jelentését vesztett hagyományról van szó, olyasmiről, mint amikor átdobunk a vállunk felett egy csipet sót, ha a sótartó kiborult."
"Csakhogy az a gondosság, amivel az üvegcsét összeállították, mégiscsak az első verziót teszi valószínűbbé" - tette hozzá a szakember.
Az üvegcse - restaurátorok gondos munkája után - nemsokára a Lincolnshire népi életét bemutató helytörténeti kiállításon lesz látható Lincoln városában.