Holokauszt Dokumentációs Központ
2004. január 22. 09:59
1945 óta a magyar holokausztról csakis a mindenfajta szembenézést elkerülő hidegháborús antifasiszta ideológia keretén belül esehetett szó.
Nézzen körül a Páva utcában!
<
Elkészült a budapesti Holokauszt Dokumentációs Központ
A Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely (IX. Páva utca 39 - Tűzoltó utca 26.) a Páva utcai használaton kívüli zsinagóga épületének műemléki rekonstrukciója és egy új épületegyüttes megépítésével jött létre. A központ április 15-én ideiglenes tárlattal nyílik meg, melyen az úgynevezett Auschwitz Album 1944-ben készült képei láthatók majd. Az album eredetijét Izrael Állam elnöke néhány napra magával hozza Budapestre. Az album ez alkalomból magyar nyelven is megjelenik, a Magyar Nemzeti Múzeum gondozásában.Nézzen körbe!
Hiller István kulturális miniszter a helyszínen tartott szerdai sajtóbejáráson elmondta, mivel a magyarországi holokauszt emléknapja, április 16., ebben az évben péntekre esik, ezért a vallás iránti kegyelet és tisztelet okán a megemlékezés 2004. április 15-én lesz. Ez alkalomból Magyarországra érkezik Móse Kacav, Izrael Állam elnöke, aki a magyar közjogi méltóságok mellett ugyancsak jelen lesz a megemlékezésen. A kulturális miniszter többször is hangoztatta: `Azt kívánom, és azt javaslom, hogy közösen és együtt, méltó módon, méltó körülmények között emlékezzünk csendes főhajtással a holokauszt 60. évfordulóján a holokausztra, a holokauszt minden áldozatára`.
Ezzel egy időben a washingtoni Holocaust Museumban emlékkonferenciát rendeznek a holokauszt magyar áldozatainak. Az eseményen részt vesz Tom Lantos képviselő is, aki oroszlánrészt vállalt a szervezésből. Az egyes rendezvényeket műholdas kapcsolattal kötik össze. Hiller István elmondta, hogy a televíziós közvetítés lebonyolítására a Magyar Televíziót és a Duna Televíziót, az élő kapcsolás vezetésére pedig Baló Györgyöt kérte fel.
A miniszter beszámolt arról is, hogy a kormány a holokauszt-emlékév alkalmából a múlt év végén emlékbizottságot hozott létre Medgyessy Péter miniszterelnök vezetésével. A testület tagja többek között Paskai László nyugalmazott bíboros, Bölcskei Gusztáv református püspök, Schweitzer József nyugalmazott főrabbi, Szebik Imre evangélikus püspök, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Ormos Mária történész, Hollai Kálmán színész-rendező, a magyarországi romák képviseletében, Randolph L. Braham a magyar holokauszt legnevesebb amerikai kutatója, Nane Anette Wallenberg, Raoul Wallenberg rokona, valamint Elie Wiesel Nobel-díjas író. Az emlékbizottság titkársági feladatait a kulturális minisztérium Nemzeti Évfordulók Titkársága látja el.
A 2005-ben megnyíló állandó kiállítás többek között a holokauszt történetét mutatja majd be, s azon a roma holokauszt is hangsúlyos helyet kap. A tervek között szerepel, hogy a faji és vallási hovatartozása miatt elhurcolt és megölt kb. 550 ezer magyarországi áldozat neve az épület belső emlékkertjét körülvevő falfelületre kerül. Ezt nehezítheti ugyanakkor, hogy sok olyan zsidót öltek meg a második világháború idején, akiknek nevét ma már nehéz kideríteni.
Az építkezés szűk egy évet vett igénybe, s a teljes költség bruttó 1 milliárd 750 millió forint volt. Ez nem foglalja magába a kiállítások költségeit, az állandó tárlat körülbelül 700 millió forintba kerül majd. A teljes, mintegy 3 ezer négyzetméteres építési területből a kiállító helyek mintegy 1650 négyzetmétert tesznek ki. Az új épületben gyűjteményi raktárat, kutatószobát, közösségi helyiséget és imatermet alakítottak ki. Az épületet február 2-án adják át a közalapítványnak.