Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A túszdráma helyszíne: Észak-Oszétia történelme

2004. szeptember 15. 09:32

<

Az orosz megszállástól a Szovjetunióig

Az oroszok megjelenése villámgyors fejlődést hozott a térségnek: megkezdődött az iparosítás, út- és vasútépítésekbe kezdtek, hogy megszüntessék Oszétia elszigeteltségét, elmaradottságát. A grúz katonai út, mely Tbiliszit kötötte össze Vlagyikavkazzal, és a Kaukázuson átvezető legfontosabb kereskedelmi útvonal is volt egyben, 1799-ben épült meg, és ezzel párhuzamosan készült el a Vlagyikavkazt Rosztov-Donnal összekötő vasútvonal is.


A hagyományos kultúra átesett némi oroszosításon, de az Oroszországgal és a Nyugattal kiépülő új kapcsolatrendszer segített a helyi kulturális élet felpezsdítésében is: az első oszét nyelven nyomtatott könyvek a 18. század végén jelentek meg. Oszétia Oroszországon belül a 19. században a Terszkaja régió részévé vált.


Az orosz forradalom után, 1920-1924-ben az ország északi részei a rövid életű Szovjet Hegyi Köztársasághoz tartoztak. Ebből hozták létre 1924. júliusában az Észak-Oszét Autonóm Területet, amelyből később Észak-Oszétiai Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság vált. A terület így vált hivatalosan is a Szovjetunió részévé 1936. decemberében.


A déli terület a mensevik vezetésű Grúziai Demokratikus Köztársasághoz csatlakozott, ám a fehérek és vörösök közti véres harcok után ebből a területből létrehozták a Dél-Oszétiai Autonóm Kerületet. Itt is, akárcsak az északi részeken - bár a beszélt nyelv az oszét volt - bevezették az oroszt mint hivatalos nyelvet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A túszdráma helyszíne: Észak-Oszétia történelme

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra