Háromdimenziós kép a múmia arcáról
2004. szeptember 6. 11:14
Olasz tudósok az orvosi vizsgálatokban használt CT-berendezéssel alkotják meg egy 3000 éves múmia valósághű arcát. A holttest eközben érintetlen marad.
Közönséges orvosi CT-t használtak
Harwa eredeti koponyája |
"A mi módszerünkön kívül csak egyetlen járható út lenne, a múmia megbontása. Ezzel viszont sérülne és megváltozna ez az értékes lelet" - olvasható Dr. Federico Cesarani, az olaszországi Astiban működő Struttura Operativa Complessa di Radiodiagnostica kutatócsoport vezetőjének nyilatkozatában.
A korszerű CT-szkennelés (amit multidetektoros komputeres tomográfiának, vagy MDCT-nek hívnak) a páciens tökéletes 3D-s képét hozza létre a röntgensugarak keresztezésével. Az orvostudományban már jó ideje elterjedt CT-felvételeket egyre többször használják régészeti és paleontológiai kutatásokhoz is. Augusztusban például ezzel az eljárással sikerült egy 147 millió éves madár fosszilis maradványaiból megalkotni az első ismert madár képét.
A Cesarani vezette tudóscsoport Harwa, egy i. e. 945 és 715 között élt kézműves múmiájával foglalkozik. A múmiát az 1900-as évek elején találta meg az olasz Ernesto Schiaparelli a Királynők Völgyében, s Harwa hamarosan a torinói Egyiptomi Múzeumba került. A múmiát a kutatók egy közönséges orvosi CT-berendezésbe tették, és a szkennelés 27,4 másodperces ideje alatt 335 képet készítettek róla. Az adatokat számítógépbe táplálták, ahol egy speciális szoftver segítségével virtuálisan eltávolították a pólyákat. A kutatók a programmal különbséget tudtak tenni Harwa arcának lágy részei és a koponya között is.