Harminc éve kötötték a ciprusi görög-török békét
2004. július 30. 10:04
Harminc évvel ezelőtt úgy tűnt, véget ér a ciprusi válság. Görögország, Törökország és az Egyesült Királyság aláírták a békeszerződést.
Törékeny béke
Makarios és Karamanlis |
A megállapodás értelmében a török csapatoknak abba kell hagyniuk az előrenyomulást, a két fél között pedig egy ENSZ-csapatok által ellenőrzött semleges zóna létesül. A semleges övezet pontos határait viszont a csapatok aktuális pozíciója alapján jelölték ki a három ország képviselői.
A megállapodás, mely elrendelte valamennyi illetéktelen haderő visszavonását, összhangban volt az ENSZ Biztonsági Tanácsának 353-as határozatával és az 1960-as nicosiai békével. Utóbbi eredménye volt a függetlenség és a hatalommegosztás.
A nicosiai békét Görögország rúgta fel tíz nappal korábban azzal, hogy puccsot követett el a megválasztott ciprusi elnök, Makarios püspök ellen. Törökország - arra hivatkozva, hogy a görög bábkormány veszélyezteti a török kisebbséget - csapatokat küldött a szigetre. A török csapatok még a békekötés előtti este is folyamatosan érkeztek Ciprusra, létszámuk ekkor már 35 000 főre rúgott, 300 tankkal.
A londoni száműzetésben élő elnök kijelentette: elégedett a békével, amennyiben az összes fél betartja azt.