A művészet nem a Homo sapiens sajátja
2004. július 9. 12:00
A legújabb fejlemények szerint nincs közvetlen kapcsolat a művészet születése és a modern ember megjelenése között.
Amint arról a Múlt-kor rendszeresen beszámol a művészet születéséről folytatott vita a régészek egyik meglepően közkedvelt tevékenységévé vált. Legutóbb német régészek áltak elő a farbával: megvan a legősibb művészeti alkotás.
Vogelherdi lelet |
Legősibb művészet? |
"Spekulálni könnyű. Persze hihetőnek hangzik, de bizonyíték is kellene." - mondta el Nicholas Conard, tübingeni egyetem kutatója a Naturenek. "Eddig azt feltételeztük, hogy a modern emberrel jelenik meg a művészet. Sajnos ezt még semmi nem támasztja alá." |
Clive Gamble a Southamptoni Egyetem régésze szerint ez eléggé kiábrándító, ugyanis azt bizonyítja, hogy nincs semmiféle kapcsolat a művészet születése és a modern ember megjelenése között.
Régóta tart a vita arról is, vajon a Neander-völgyiek keveredhettek vagy egy ideig együtt élhettek a mai emberekkel, illetve vajon a Homo sapiens kiszorította Neander-völgyieket, vagy ősi társaink a nagy éghajlati ingadozások következtében pusztultak ki a jégkorszakban.
Tény, 40 ezer éve a Neander-völgyi ember által (gyéren) lakott Európát az akkor bevándorló modern ember (Homo sapiens sapiens, Cro-Magnon) népesítette be. A kétféle ember még évezredekig együtt élhetett, de idővel a Neander-völgyi népesség csökkent, majd 32-35 ezer éve ki is halt.
Meglehet persze, hogy Neander-völgyi ember is kedvelte, ismerte a művészetet. Gamble szerint azonban ez eléggé valószínűtlen, hiszen 200 ezer évvel ezelőtt érkeztek Európába, jóval korábban a legősibb műtárgyak megjelenésénél.