Időskor: ugrás az evolúcióban
2004. július 9. 10:00
Az életkor növekedése jelentheti a kulcsot az emberi evolúcióhoz: a kutatók megtalálták azt az időszakot, amikortól elkezdtünk `öregedni`.
Életet az éveknek
`Az idős emberek jelentik a kulcsot az emberi civilizációhoz` - nyilatkozták kedden azok a kutatók, akik bizonyítékot találtak egy különös evolúciós folyamatra. Nevezetesen arra, hogy nagyjából 30000 évvel ezelőtt kimutathatóan megnőtt elődeink átlagéletkora - magyarán egyre többen kezdtek tovább élni. A folyamat pedig népesedési robbanáshoz vezetett.
Rachel Caspari a Michigani Egyetemről és Sang-Hee Lee a kaliforniai Riverside Egyetemről arra a felfedezésre jutottak, hogy azok az embercsoportok, amelyekben több idős ember volt, bizonyos területeken jóval sikeresebbek voltak ellenfeleiknél.
"Sok elméletet olvashatunk azzal kapcsolatban, mi lehetett az a tényező, ami előnyt biztosított a mai embernek. Kutatásunk egy egyszerű dologgal magyarázza ezt a változást, bár a teljes folyamatra - vagyis hogy hogyan lettek a modern emberek idősebbek és bölcsebbek - még nincs bizonyíték" - mondta Caspari.
"Nézetünk szerint az életkor emelkedése két következménnyel járt a túlélés esélyének növekedésében" - mondta Caspari, az evolúcióra specializálódott antropológus egy telefoninterjúban a Reutersnek. "Először is az egyedeknek több utóduk lehetett, hiszen ha valaki tovább él, még akkor is lehet gyereke, ha a gyerekeinek már van. Másodszor aki tovább él, tovább gazdagíthatja anyagi javakkal a családját, ami növeli a leszármazottak túlélési esélyét. A populáció mérete tehát növekszik. Mivel pedig a tényezők erősítik egymást, az egész folyamat elég gyorsan végbemehet."