Vérbaj és malária végzett a Mediciekkel
2004. július 1. 18:38
A paleopatológia módszereivel fény derülhet végre a reneszánsz idején Firenzében uralkodó Medici-család viselt dolgaira.
Eleonora (vérbaj), és a kis Giovanni (malária) |
Az eddig feltárt maradványok esetében Gino Fornaciari, a pisai egyetem paleopatológusa DNS-próbákat vett, és apró kamerákkal vizsgálta a múmiákat.
Már az első vizsgálatok meglepő eredményeket hoztak: kiderült például, hogy az 1569-ben Toszkána nagyhercegévé kinevezett I. Cosimo felesége, Eleonora di Toledo 40 éves korában vérbajban halt meg. Fiai közül kettőt - Don Garziát és Don Giovanni bíborost - húsz éves korukban, 1562-ben a malária vitt el.
Piero (köszvény + ízület) |
A Mediciek vizsgálata két évi munkát ad a paleopatológusok vezető tudósának tekintett Fornaciarinak. Ő 25 éves pályafutása alatt vizsgálta többek között Szent Antal, Luigi Boccherini zeneszerző és Szent Zita maradványait.
A tudós elmondta: a Medicieket viszonylag jó körülmények között tudja vizsgálni, hiszen a kripta száraz levegője ideális feltételeket biztosított a holtak természetes konzerválódásához, mumifikálódásához.
A Mediciek egyszerű kereskedő (bankár) családból egyetlen évszázad alatt uralkodókká küzdötték fel magukat, és beházasodtak Európa legjelesebb királyi házaiba, így a francia és osztrák dinasztiába. Ők uralkodtak Firenzében a 1434-től 1737-ig - bár kétszer is száműzetésbe kellett vonulniuk -, s a család 1743-ban halt ki.
(MTI Panoráma)