A jeruzsálemi alagút eredete
2003. szeptember 16. 11:14
Megerősítést nyert az alagút vaskori eredete és a bibliai szöveg történelmi hitelessége
<
A Biblia szerint az 533 méter hosszú alagutat, mely a Gihon-forrás vizét vezeti a városba, a küszöbön álló asszír támadás miatt veszélybe került ivóvízellátás biztosítására építették:
"És Ezékiás volt az, a ki betömé a Gihon vizeinek felső forrását, és Dávid városának napnyugat felől való részén vezeté lefelé" (Krónika II. 32:30)
Korábbi vizsgálatok alapján a világ leghosszabb vízi alagútjának építését i.e. 700 körülre datálták.
Bibliai régészet |
A bibliai régészet időben a korai bronzkortól (a pátriárkák korától) a római időkig, térben az ókori Mezopotámiától a Nílusig terjedő régészeti ásatások során előkerült a Biblia világához kapcsolódó tárgyi vagy írásos emlékekkel foglalkozik. |
A Biblia történeti hitelességének bizonyításában vagy cáfolatában a modern régészeti technológia elvben sokat segíthet. A valóságban azonban a régészet - az azonosítás nehézségei, a datálható anyagok szűkössége valamint a leletek korlátozott hozzáférhetősége okán - csak kivételes esetben jelent fogódzót a bibliai hagyomány történelmi hitelességének megítélésében.
"Nagyon ritka, hogy olyan bibliai lelet kerül elő, melyet datálni is lehet, mert eléggé nehéz a feltárás, az azonosítás és rendszerint már eleve rossz állapotban kerülnek elő a leletek" - mondta el Frumpkin a BBC-nek.