Mit keresett Izraelben az egyiptomi szfinx mancsa?
2013. július 10. 16:00
Váratlan felfedezésről tettek bejelentést a minap izraeli kutatók, akik egy piramisépítő fáraó szfinxjének két mancsára bukkantak.
A szobortöredéket az UNESCO világörökségi listáján szereplő Hazor városában, a Galileai-tengertől északra találták meg. A két „mancs” között egy hieroglif felirat szerepel, rajta Menkauré fáraó nevével. Menkauré (görögös formában: Mükerinosz) körülbelül i. e. 2532 és i. e. 2503 között állt Egyiptom élén, ő volt a Menkauré-piramis építtetője; az építmény egyike a gízai piramisoknak, a három közül ez a legkisebb.
A kutatók a különleges felfedezés ellenére nem gondolják, hogy lett volna bármilyen kapcsolat Egyiptom és a mai Izrael területén élő népek között Menkauré szűk három évtizedes uralkodása alatt. Sokkal valószínűbb, hogy a szfinxt később, az i.e. 17-16. században vitték a térségbe, mikor Egyiptom egy része a Kánaán északi részéből származó sémi eredetű nép, a hükszoszok uralma alá került.
Az is elképzelhető, hogy a szobor egy egyiptomi uralkodó ajándékaként került Hazorba az i.e. 15-13. században, amikor Egyiptom kiterjedt vazallusi rendszerén keresztül Kánaánra is kiterjesztette fennhatóságát. Hazor abban az időben Levante déli részének legfontosabb városa volt, 80 hektáron terült el és 20 ezer embernek adott otthont. A kánaánita várost az i.e. 2. évezred elején erősítették meg, később Salamon király újraépítette, majd i.e. 732-ben az asszírok lerombolták.