1500 éves települést találtak Izrael déli részén
2012. szeptember 5. 12:52
Régészek az egyik izraeli autópálya építése előtt megkezdett leletmentő ásatás során egy 1500 éves zsidó település maradványaira bukkantak az ország déli részén - jelentette be az Izraeli Régiségügyi Hatóság.
Az egész országot átszelő hatos számú autópálya új szakaszának építése előtt megkezdett leletmentő ásatáson izraeli régészek két rituális fürdő és két középület maradványát tárták fel Izrael déli részén.
Az Izraeli Régiségügyi Hatóság tájékoztatása szerint az autópálya nyomvonalának egy részét elterelik, hogy megvédjék a romokat. Az 1500 éves város nem volt ismeretlen a tudósok előtt, de az új felfedezések fényében megállapítható, hogy jelentőségét eddig igen alábecsülték – nyilatkozta Nir Shimshon-Paran a The Times of Israel című lapnak.
A maradványok megmutatták, hogy a területen zsidó telepesek éltek abban az időben, amikor a bizánci uralom már a végéhez közeledett, s megkezdődött az iszlám vallás hódítása. A romok datálása időben egyezést mutat a 7,5 kilométerre keletre levő Horvat Rimon és a 13,5 kilométerre délre elhelyezkedő Beér-Seva településekkel.
Shimshon-Paran szerint a helyiek minden bizonnyal mezőgazdálkodásból éltek, s valószínűleg gabonát termesztettek. A feltárt épületek mellett a kutatók bizonyítékokat találtak arra, hogy az iszlám hódítás első évtizedeiben a lakosok elhagyták otthonaikat, s magukkal vitték holmijaikat. Az exodus a gazdasági kilátások rosszabbra fordulásával is magyarázható, mivel erőszakos cselekményekre eddig nem találtak utalást. A régész hozzátette: a terület váratlan elnéptelenedése után egy évszázaddal újabb települést hoztak létre a régebbi romokon.