Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Meegeren: a hamisító, aki átverte a művészvilágot

2011. szeptember 19. 13:47

Egy holland hamisító sikeresen megvezette a harmincas évek művészvilágát, mi több, a náci légierő vezérét is becsapta. Az átverésre azonban csak a fegyverek elnémulása után derült fény.

<

A Boijmans Studies sorozat új tanulmánykötete (‘Van Meegeren’s Vermeers. The Connoisseur’s Eye and the Forger’s Art) eddig ismeretlen részletekről lebbenti le a fátylat a huszadik század egyik legsikeresebb holland hamisítványával, az Emmausi vacsorával kapcsolatban. A hírhedt hamisító, Han van Meegeren (1889-1947) műve jelenleg a Boijmans Múzeum birtokában van.

Az Emmausi vacsorát 1937-ben fedezték fel Franciaországban: a holland művészettörténészek és szakértők nagy része Johannes Vermeer művének tartotta a festményt, jelentőségében Rembrandt Éjjeli őrjáratához hasonlították. Dirk Hannema, a Boijmens igazgatója még 1937-ben megvásárolta a képet, irtózatos összeget - 520 ezer guldent - fizetve a festményért, majd a kulturális intézmény büszkén kiállította azt tárlatának új főattrakciójaként.

Az azonban csak a második világégés után derült ki, hogy a korábban ünnepelt mű valódi festője nem Vermeer, hanem a "kortárs" Meegeren volt. A megtört hamisító bevallotta, hogy több "másolatával" is félrevezette a holland múzeumokat. A hatalmas botránynak köszönhetően Meegeren a háború utáni Hollandia egyik hírességévé vált, a Boijmans Múzeumról pedig kiderült, hogy a bravúros hamisító több mesterműve is falai között pihen.

Öröm az ürömben: Meegeren nem csak a holland szakembereket, hanem a náci vezetőket is megvezette, ugyanis Hermann Göringnek is eladta az egyik Vermeer-hamisítványát.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Meegeren: a hamisító, aki átverte a művészvilágot

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra