Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kínai történelem a klímaváltozás árnyékában

2010. július 16. 09:22 Discovery News

Kétezer év hódításait és polgárháborúit a feudalizmussal vagy éppen a rossz kormányzással szemben sokkal inkább az időjárási körülmények változásai befolyásolták Kínában - állítja egy új, a brit Proceedings of the Royal Society B. nevű folyóiratban megjelent tanulmány.

<

Az élelemhiány sokszor volt képes az alattvalók között feszültséget szítani, s ez az éhező nomádhordákat a legtöbbször arra kényszerítette, hogy lecsapjanak a mongol sztyeppékről, amelyek egyértelműen a hűvösebb időjárási körülményekre vezethetők vissza – áll a tanulmányban. A kutatók szerint ezzel szemben a Középső Királyság azon korszakai, amikor rend és prosperitás köszöntött be, a melegebb időszakokhoz köthetők.

Nem új keletűek azok a teóriák, amelyek a kínai dinasztiák bukását és felemelkedését az olyan extrém időjárási jelenségekhez kapcsolják, mint a szárazság, az árvizek, vagy éppen a sáskajárás, de eddig még senki sem vizsgálta meg szisztematikusan, hogy Kína hosszú történelme során milyen hatással volt a klíma az ország társadalmi viszonyainak változására.

A Kínai Tudományos Akadémia kutatója, a Cse-pin Csang vezette kínai és európai történészekből álló munkacsoport történelmi archívumok mélyére ásott, megnézte a háborúk gyakoriságát, a rizs árának ingadozását, a szárazságokról, a sáskajárásokról és az árvizekről szóló feljegyzéseket, a konfliktusok között pedig megkülönböztette az idegen hatalommal szemben vívott háborúkat a belföldi viszályoktól.

„A mezőgazdaságra épülő dinasztiák – úgy mint a Han (25-220), a Tang (618-907), az északi Song (960-1125), a déli Song (1127-1279) és a Ming (1368-1644) – bukása szoros összefüggésben áll az alacsony hőmérséklettel és az időjárás hirtelen rosszabbra fordulásával” – jutottak el a végső konklúzióig a kutatók. Az élelemhiány következtében meggyengült ezeknek a dinasztiáknak a hatalma, amely arra ösztönözte az északi nomád népeket, hogy lerohanják a kínaiul beszélő délieket. A levegő átlaghőmérsékletében bekövetkező évi két fokos csökkenés negyven napra rövidítette a növények tenyészidejét, amely kritikus volt a haszonállatok számára.

A tanulmány szerint többször fordult elő szárazság és árvíz a hidegebb periódusokban, de a kutatók szerint sokkal nagyobb hatással volt a dinasztiaváltásokra a sáskajárás és a rizs árában végmenő drasztikus emelkedés. A kutatók nem mertek jóslásokba bocsátkozni a jövőt illetően, azt viszont leszögezték, hogy Kína esetében (a római és maja birodalmakhoz hasonlóan) nem a globális felmelegedés, hanem a lehűlés okozta az egyes dinasztiák vesztét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kínai történelem a klímaváltozás árnyékában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra