Hatásos lehetett a középkori vizelet-diagnózis
2008. május 13. 17:00
Már a középkorban is komoly hagyománya volt annak, hogy az orvosok a vizeletük alapján diagnosztizálták a betegeket. Londoni kutatók szerint a módszert akár ma is alkalmazhatnák.
<
A középkori feljegyzések szerint a kor orvosai betegeik diagnosztizálása során a fény felé tartották vizeletüket tartalmazó üvegcsét, majd annak színe alapján döntöttek a szükséges kúráról. Az angol kutatók most a Nature magazinban megjelent cikkükben számoltak be ennek modern vonatkozásairól, és az emberi vizeletben található metabolitokat, vagyis az anyagcsere folyamán keletkező anyagokat igen hatásos vizsgálati tényezőnek minősítették.
A középkorban a betegek diagnosztizálásánál nagyon kevés eszköz állt az orvosok rendelkezésére, így a vizelet színe, illata és sokszor íze alapján próbálták megállapítani, hogy a páciensnek mi baja lehet. Az egyik korabeli orvosi segédkönyvből azt is megtudhatjuk, hogy nagyjából 20 különböző színű vizeletet tartottak nyilván.
A vizelet-diagnosztikát a középkor hajnalán, i.sz. 500 körül kezdték alkalmazni, és egészen a modern orvoslás hajnaláig, azaz nagyjából a reneszánsz koráig (van ahol még jó pár évszázadig) éltek vele.