Angolszász kereskedők miatt tűntek el az óriás tőkehalak
2008. április 15. 15:00
A túlhalászás miatti katasztrofális északi-tengeri tőkehalpusztulás mindannyiunk étrendjére befolyást gyakorolt: az egy évszázaddal ezelőttihez képest igen kevés hasonló halat fogyasztunk.
Az egy méternél hosszabb tőkehalak mára ritkaságnak számítanak, ám a régészeti feltárások azt bizonyítják, hogy pár száz évvel ezelőtt a hatalmas példányok voltak a leggyakoribbak. A Journal of Archaeological Science régészeti szaklapban megjelent tanulmány szerint a tőkehalpiac a középkorban volt a legjövedelmezőbb: a kifogott példányokat hatalmas telepeken halmozták fel és sózták be, ahonnan Európa számos pontjára szállítottak belőle. A svéd és norvég partok mellett fogott halak például igen népszerűek voltan Angliában vagy Németország északi részén.
A tengeri halak maradványai 1000 körül jelentek meg Észak- és Nyugat-Európában, egész mostanáig azonban nem volt világos a helyi halászat és a szervezett távolsági kereskedelem közti összefüggés. A különbség igen fontos, hiszen a csoport szerint a kereskedelmi célú halászat megjelenésének megértése nagyon fontos lehet a tenger kihasználásának és a gazdaságtörténet megfelelő fejezeteinek megértésében.
A csoport szerint a vizsgálat az északi-tengeri halászat történetének kezdeteit is segíthet megérteni. Bár a jelenlegi projekt nem foglalkozik a Labrador menti baszk halászatok szintén érdekes, feltárásra váró történetével, a mostani vizsgálattal egyben az északi-atlanti térség halászati történetét is újraírhatják majd.