Szamarakat találtak egy egyiptomi sírban
2008. április 8. 11:00
A szamár igen becses jószág volt az egyiptomi Óbirodalomban, legalábbis erre enged következtetni egy korai temetkezés: a sírba tett személyt ezek az állatok kísérték el túlvilági útjukra.
<
A professzor, aki egyike azon kevés tudósnak, aki a szamarak történetét próbálja megfejteni, fantasztikusnak nevezte a leletet. `Ez nem olyasfajta felfedezés, amelyre egy egyiptológus számítani szokott` - mondta. Meggyőződése szerint a lelet azt bizonyítja, hogy milyen fontos szerepet tölthetett be a szamár a korai egyiptomi társadalomban.
"A szamár, amely igénytelen, kevés vízzel és táplálékkal is beéri, kiválóan megfelelt a feladatra" - mondta Fiona Marshall, hozzátéve, hogy ezek voltak az első szállítmányok, amelyeket az emberek nem a hátukon cipelték. Az Abüdoszban talált szamárcsontvázakon, amelyek i.e. 3000-ből származnak, világosan látható, hogy ezek teherhordó állatok voltak, legalábbis erre utalnak a nagyízületek felületein látható elváltozások. Ugyanakkor a patáik és a fogaik állapota arra enged következtetni, hogy a szamarak jó egészségnek örvendtek, az állatoknak megfelelően viselték a gondját.
Matthew D. Adams - aki a New Yorki Egyetemen régészetet és óegyiptomi művészettörténetet ad elő, s részt vett a feltárásokban is - szerint az állatokat "elit" helyen temették el oly módon, ahogy az uralkodó udvaroncait helyezték végső nyugovóra. Ez a tény önmagában is bizonyítja, hogy milyen megbecsülésnek örvendhettek.
(Múlt-kor/MTI)