Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Katonai tábor épült az ókori Ur városára

2008. február 28. 11:00

Amikor Mohammed al-Oraibi iraki régészeti miniszter az ókori Urra gondol: a megszállók miatt ugyanis több szinten is veszélybe került az ország kulturális és történeti identitása.

<

`Katonai támaszpontok létesítése ilyen helyeken, sírok kiásása, védőfalak építése, kotrógépek alkalmazása és nehéz katonai járművek áthaladása a régészetileg még fel nem tárt településeken - mindez rongálja az ókori településeket. Gyakran felszólítottuk a csapatokat, hogy tartsák magukat távol ezektől a területektől, de mindeddig eredménytelenül` - idézte a napokban az Al-Mada című iraki lap a minisztert.

Margarethe van Ess - aki Irak 2003 évi lerohanását megelőzően a Német Régészeti Intézet megbízásából Uruk ókori város területén egy másik mezopotámiai városállam után kutatott - szintén elhült a legújabb műholdfelvételek láttán. Azokon jól látható, hogy Tallil katonai repülőtér kiépítése következtében Nasszírija város közelében súlyosan megrongálódott Uruk valamikor lakott domboldala. Az Irak-szakértő régésznő megdöbbenéssel állapította meg, hogy `a város délkeleti részének egynegyedét ledózerolták`.

Hasonlón lesújtó John Curtis véleménye is. amikor a British Múzeum közel-keleti gyűjteményének gondnoka egy évvel ezelőtt Irak déli részébe utazott, megállapította, hogy Tallil támaszponton - amelynek ma Camp Adder a neve - Uruk (Ur) városának régészetileg még fel nem tárt területén felépítettek egy földalatti kábelekkel és csövekkel is ellátott épületet.

Uruk városában - ahol korábban az i.e. 3. évezredből fennmaradt sírokra bukkantak, a sírkamrákban aranyból készített sisakokkal, hangszerekkel és más értékes tárgyakkal - a helyzet Babilon öt évvel ezelőtti állapotára emlékeztet. Akkor a világ minden részéből érkezett kutatók addig tiltakoztak az amerikai és lengyel katonák által a romterületen végbevitt pusztítás ellen, amíg azok el nem hagyták Nabukodonozor király egykori fővárosát.

Összességében a régészek rossz bizonyítványt állítottak ki az Irakban állomásozó amerikai katonákról. A hadsereg vezetőségének legalább egy része azonban megértette azóta, hogy az iraki sumér, babiloni és asszír műemlékek az emberiség történelmének részét alkotják, amit meg kell védeni. Tavaly a tábornokok régészeti jelentőségű helységek képével ékesített játékkártyákat osztottak szét katonáik között. Az egyik kártyán a Bagdadtól délre fekvő Ktésziphón ókori város területén található, a világon legnagyobbnak tartott szabadban  álló téglaív látható. "Ez a település tizenhét évszázadot kibírt. Vajon téged is ki fog bírni?" - olvasható a játékkártya feliratán.

Az ókori Ur (Uruk) városa az Eufrátesz déli folyásánál (ma Irak) kb. i.e. 4300-tól lakott hely volt. I.e. 2000 körül vezető szerepet játszott Mezopotámiában. Régészeti feltárását (királysírok, ékírásos táblák, feliratok, stb.) mások nyomán az angol L. Volley végezte 1927-1934-ben. Egyes vélemények szerint a Bibliában Ábrahám lakhelyeként említett Úr-Kaszkim azonos Urral.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Katonai tábor épült az ókori Ur városára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra