Széthordják az iraki örökséget
2008. március 4. 13:00
Az iraki és amerikai szakértők szerint hatalmas tragédia sújtja a mintegy 12 ezer iraki régészeti lelőhelyet, ahonnan szép lassan elhordják az összes értéket.
Az olaj védelme fontosabb volt
Az iraki hatóságok szerint az amerikai kormány támogatta az elrabolt sumér, babilóniai, asszír és iszlám kincsek visszaszerzését, de szinte alig tett valamit védelmük érdekében. `Iraknak két kincse van: az olaj és az ókori leletek. Az amerikaiak, amikor idejöttek, minden olajkutat őrizet alá vontak, de Irak kulturális örökségét teljesen figyelmen kívül hagyták` - mondta Abdul Zahra Talaqani, az iraki idegenforgalmi és régészeti minisztérium kommunikációs igazgatója.
A rablások már a 2003. márciusi amerikai megszállás előtt elkezdődtek, de az azt követő káosz még jobban kedvezett a fosztogatásoknak. Talaqani szerint a leleteket bűnbandák vásárolják fel, és csempészik ki az országból. Az amerikai hatóságok úgy vélik, hogy a szunnita és siíta paramilitáns csoportok is részesednek az üzletből. A leletek között vannak érmék, ékszerek, törékeny ékírásos táblák, amelyeken mítoszok, rendeletek, üzletkötések és a mezopotámiai élet ezer apró részlete olvasható.
Az erőszak csillapodásával az iraki kormány tavaly ismét beindította az ásatásokat - először a háború kezdete óta: most 11 csapat dolgozik a dél-iraki kincsek megmentésén. A fosztogatók azonban szinte mindenhol előttük járnak pusztítást hagyva maguk mögött. "Ami nekünk egy hónapig tart, azt ők egy nap alatt elvégzik. Elképzelhető, mekkora rombolást végeznek" - mondja Ijjád Mohammed Husszein, az egyik régészcsapat vezetője.
A rablók nem csak leletek után kutatnak. Bászra lakói egy ősi iszlám épületet alapjait ásták ki, hogy a téglákból házakat építsenek. "A szívem sajog. Darabjaira törik ez az ősi civilizáció" - mondja Mohammed Khaijjun Naszir, az ásatások felügyelője.
A veszteség felbecsülhetetlen. A rablott kincsek néha feltűnnek a piacon vagy egy magángyűjteményben. A múlt hónapban nem sokkal a licitálás lezárása előtt egy 4000 éves feliratos agyagtáblát töröltek az eBay Swiss weboldaláról. 2006-ban egy libanoni belsőépítésztől vittek el egy 2. századi királyfejet. A szakértők szerint a rablott tárgyak többségét raktárakban őrzik, mivel még nem lehet eladni őket.
Ön szerint mi a teendő?
Várjuk véleményét!