Erőműtől védenék a tokaji világörökséget
2008. január 16. 09:00
Jelentés készül a tokaji világörökségi helyszín állapotáról, a dokumentumot február 1-jéig kell eljuttatni az UNESCO párizsi központjába.
<
A készülő jelentést a tervek szerint a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság. A KÖH elnökhelyettese a jelentés tartalmát nem kívánta "megelőlegezni", azt azonban jelezte, hogy a fejlesztést sok szempontból vizsgálva, szakemberek bevonásában állítják össze a dokumentumot.
Szólt arról is, hogy megkezdődtek az előkészületek újabb magyarországi helyszínek világörökségi felterjesztésére. Két helyszín esetében elindult a folyamat, elkészültek a legelső előkészítő tanulmányok: az egyik a Lechner Ödön és kortársai, a magyar szecesszió, vagy újabb munkacímén a Lechner Ödön autonóm premodern építészete című projekt, a másik pedig a római limes, azaz a Római Birodalom egykori határvonalának magyarországi szakasza.
Jelenleg Magyarországról a világörökségi listán Budapest Duna-parti látképe, a budai Várnegyed, az Andrássy út és történelmi környezete, Hollókő ófalu és táji környezete, az Aggteleki-karszt és a szlovák-karszt barlangjai, a Pannonhalmi Bencés Főapátság és közvetlen természeti környezete, a Hortobágyi Nemzeti Park és puszta, a pécsi ókeresztény sírkamrák, a Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj és a tokaji történelmi borvidék szerepel.
Mint a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága honlapján olvasható, a magyar várományosi listán szerepel, vagyis a magyarországi szervezet esélyesnek és érdemesnek tartja a felvételre a római limes és Lechner Ödön művészete mellett: Tarnóc ősélőhelye (2003-ban felterjesztve); a komárom-komárnói erődrendszer (szlovák-magyar közös felterjesztés); a "Dunakanyar kultúrtáj" (munkacím, a visegrádi középkori királyi központ és vadászterület, illetve Esztergom középkori vára korábbi két várományosi helyszín összevonásával); a rózsadombi termálkarszt területe (a budapesti világörökségi helyszín kiterjesztéseként); a Tihanyi-félsziget, a Tapolcai-medence tanúhegyei és a Hévízi-tó; a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok; a tájház-hálózat Magyarországon; valamint Kárpát-medence az északkeleti részének fatemplomai (tervezett szlovák-magyar felterjesztés, esetleg lengyel csatlakozással).
(Múlt-kor/MTI)