Nápolyi betlehemek a Nemzeti Múzeumban
2007. november 29. 10:00
Az ünnepi készülődés jegyében nyílik kiállítás a Nemzeti Múzeumban, ahol mesteri kézügyességgel megformált, Nápolyból származó betlehemes figurákat láthat a közönség.
<
E mesteri kézügyességgel megformált bábukhoz társulnak a nemzeti galériából, az Iparművészeti Múzeumból és a Néprajzi Múzeumból kölcsönzött nápolyi szobrocskák, valamint a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának hasonló témájú itáliai műalkotásai. A tárlat alkalmából a múzeum gyűjteménye öt újabb nápolyi figurával gazdagodik majd Nápoly megye és a budapesti Olasz Kultúrintézet támogatása révén.
A karácsonyi betlehem-állítás szokását Assisi Szent Ferenc szerzetesközössége terjesztette el Itáliában a 13. század során. Ez később a 15-16. századra közkedveltté vált a keresztény világban. A betlehem-készítés egyik virágzó központja Nápolyban alakult ki, ahol ez a 17. századra sajátos iparművészetté fejlődött. A készítők neves művészek és szakosodott kézművesek voltak.
A születéstörténet ábrázolását legtöbbször a pásztorok és a három királyok hódolata tette teljessé. A 18. században a Szent Család - Szűz Mária a kis Jézussal és Szent József - bibliai alakjai körül, a (nemritkán 100-150 figurából álló) betlehemekben megjelentek a korabeli társadalom képviselői is, megelevenedett az egész város élete.
A múzeum ünnepi kiállításának különlegessége, hogy az eredetileg orvostudományi céllal kifejlesztett sztereo-vetítési technika segítségével a látogatók megcsodálhatják a betlehemes figurák finoman kidolgozott részleteit is. A kicsiket a kiállítás nyitva tartási ideje alatt karácsonyi gyermekkuckó várja, emellett Advent minden szombatján kézműves programok várják az érdeklőket.
A tárlat január 6-ig látogatható a Magyar Nemzeti Múzeumban.
(Múlt-kor/MTI)