Avantgárd tárlat költözik a Szépművészetibe
2007. október 24. 16:00
A klasszikus modern képzőművészet legjelentősebb alkotóit és irányzatait mutatja be a Szépművészeti Múzeum legújabb, október 26-án megnyíló kiállítása.
<
A szervezők nem csupán a korszak legjelentősebb alkotóit, hanem a klasszikus avantgárd művészet legfontosabb jellemzőit, irányzatait (fauve-ok, kubizmus, dadaizmus, szürrealizmus) is bemutatják. A tárlat különlegessége, hogy a gyűjtemény első alkalommal mutatkozik be az európai nagyközönség előtt egy vándorkiállítás keretében, ennek harmadik állomása a Szépművészeti Múzeum. A budapesti közönség a berni és a grenoble-i kiállítás után ismerkedhet meg a Rupf-gyűjtemény kiemelkedő alkotásaival.
Hermann Rupf és felesége, Margrit Rupf-Wirz gyűjteménye ma már az egyik legfontosabb klasszikus modern művészeti magángyűjteménynek számít. Az 1880-ban, Bernben született rövidáruüzlet-tulajdonos és neje 1907-ben kezdte felépíteni gyűjteményét. Akkoriban vásárolták első képeiket, Georges Braque és Pablo Picasso festményeit, amelyeket ma a kubizmus korai szakaszának legfontosabb alkotásai között tartanak számon. Gyűjteményük darabjait gyakran már a művek készülésének évében megvásárolták. Szoros kapcsolatot ápoltak Paul Klee svájci festővel, képei megvásárlásával támogatták a művészt.
A házaspár - utódok hiányában - 1954-ben hozta létre a nevét viselő alapítványt, azzal a céllal, hogy ápolja és bővítse a gyűjteményt, amely a berni Kunstmuseumba került megőrzésre. Az eredetileg 300 darabot számlált kollekció az alapítvány későbbi, gyakran kortárs szerzeményeinek köszönhetően mára 900 darabossá bővült.
A tárlat január 27-ig várja a nagyközönséget a Szépművészeti Múzeumban.
(Múlt-kor/MTI)